Get Adobe Flash player

Zapraszamy ...


Dzisiaj jest 17.09.2019, wtorek;
GCBK czynne w godz. 08.00-16.00


 

"Budowa wielofunkcyjnego budynku Gminnego Centrum Biblioteczno - Kulturalnego w Wyszkach" - inwestycja zrealizowana w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 Infrastruktura Bibliotek 2016-2020. Inwestycja zakończona 31.12.2018 r.

 •   Sala konferencyjno - widowiskowa
 •   Budynek GCBK
 •   Urządzenia siłowe
 •   Mini scena z widownią
 •   Księgozbiór
 •   Czytelnia/Sala kameralna
 •   Stanowisko bibliotekarza
 •   Kącik Malucha
 •   Mini Kawiarenka
 •   Sala Fitness

Polecamy

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Biblioteka Narodowa

Instytut Książki

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Polski Związek Bibliotek

RPOWP

Gmina Wyszki

Zespół Szkół w Wyszkach

 

"Biblioteka to przybytek na ścieżaj otwarty,
zapraszający każdego w progi.
Wejdź gościu i stań się przyjacielem."

/Wiktor/Dane adresowe:

Gminne Centrum Biblioteczno - Kulturalne
ul. Piórkowska 30
17- 132 Wyszki
NIP: 543-218-18-09
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 601 483 999
tel. 695 383 111

Filia w Strabli
ul. Wesoła 2A; Strabla
17-132 Wyszki
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 603 593 222

 

Pracownicy:

Dyrektor
Henryk  Zalewski

   
Foto Zofia Oksiuta

Bibliotekarz Filii w Strabli
Zofia Oksiuta

 

CzytelniaDo końca 2013 r. funkcjonowaliśmy pod nazwą Gminna Biblioteka Publiczna. Z dniem 1 stycznia 2014 r. nastąpiło połączenie biblioteki (GBP) z ośrodkiem kultury (GOKSiT) w jedną instytucję o nazwie Gminne Centrum Biblioteczno - Kulturalne. Jest to samorządowa instytucja kultury powołana decyzją Rady Gminy Wyszki.
W 2018 r. zmieniliśmy siedzibę na ul. Piórkowską 30.
Działalność placówki służy rozwijaniu potrzeb czytelniczych społeczeństwa oraz upowszechnianiu wiedzy i rozwojowi kultury w regionie. Do szczegółowego zakresu jej działań należy gromadzenie, opracowywanie i przechowywanie materiałów bibliotecznych z uwzględnieniem materiałów dotyczących własnego regionu, a także udostępnianie zbiorów na miejscu, na zewnątrz oraz prowadzenie wypożyczeń między bibliotecznych.

Gminne Centrum  Biblioteczno - Kulturalne jest instytucją kultury, którą prowadzi Gmina Wyszki. Bezpośredni nadzór merytoryczny nad "działem bibliotecznym" wchodzącym w skład ogólnokrajowej sieci bibliotecznej sprawuje Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Instytucja posiada osobowość prawną i jest wpisana do rejestru instytucji kultury prowadzonego przez organizatora. Jej siedzibą jest budynek szkoły w Wyszkach.

Cele i zadania placówki

Gminne Centrum Biblioteczno - Kulturalne w Wyszkach stanowi Główną Publiczną Bibliotekę Gminy Wyszki. Służy rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb czytelniczych i informacyjnych mieszkańców Gminy, upowszechnianiu wiedzy, nauki i rozwojowi kultury, dba o sprawne funkcjonowanie sieci bibliotecznej na terenie Gminy Wyszki.

Do zadań placówki należy m.in.:
1. Gromadzenie, opracowywanie i przechowywanie materiałów bibliotecznych w tym materiałów dotyczących własnego regionu.
2. Udostępnianie zbiorów na miejscu, wypożyczanie na zewnątrz, prowadzenie wypożyczeń między bibliotecznych.
3. Prowadzenie działalności informacyjnej oraz popularyzacji książek i czytelnictwa.
4. Opracowywanie i prowadzenie form pracy z czytelnikiem służących popularyzowaniu sztuki, nauki oraz upowszechnianiu dorobku kulturalnego Gminy.
5. Współdziałanie z bibliotekami innych sieci, instytucjami i organizacjami w zakresie rozwijania czytelnictwa i zaspokajania potrzeb oświatowych i kulturalnych społeczności lokalnej.

OFERUJEMY:
- literaturę beletrystyczną dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. W tym: powieści, nowele, lektury szkolne, poezje, bajki i baśnie.
- literaturę naukową i popularnonaukową w tym: encyklopedie powszechne i specjalne, słowniki językowe i tematyczne, leksykony, vademeca, informatory.

CZASOPISMA BIEŻĄCE: Kurier Poranny, PC World, Claudia, Poradnik domowy, Pani domu, Przyjaciółka, Auto Świat, Top Agrar oraz pismo lokalne „Wieści Gminne”.

SPOSOBY UDOSTĘPNIANIA:
na zewnątrz - wolny dostęp do półek
na miejscu - w czytelni


ŹRÓDŁA INFORMACJI O KSIĄŻKACH:

 • katalog alfabetyczny
 • katalog rzeczowy
 • katalog tytułowy dla dzieci
 • kartoteka zagadnieniowa


Zbiory placówki
Gminne Centrum Biblioteczno - Kulturalne systematycznie powiększa swoje zbiory poprzez zakup nowych książek oraz pozyskiwanie darów. Staramy się uzupełniać księgozbiór według zapotrzebowania pod względem tematycznym, a także według zainteresowań czytelników oraz z uwzględnieniem nowości wydawniczych zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Zakupujemy nowości z następujących źródeł: środków budżetowych od organizatora, środków uzyskanych ze sprzedaży makulatury jak również tych pozyskanych z Ministerstwa Kultury. Otrzymujemy, także książki od prywatnych darczyńców. W miarę możliwości finansowych uzupełniamy księgozbiór z zakresu literatury pięknej i wszystkich dyscyplin naukowych.

Współpracujemy z filią placówki w Strabli oraz innymi instytucjami powiatowymi i wojewódzkimi.

Kącik MaluchaOd września 2013 r. pomieszczenia przestały być współdzielone z biblioteką szkolną, która została przeniesiona do pomieszczeń szkoły. Dało to możliwość poszerzenia oferty, między innymi o tzw. Kącik Malucha.
Mogą z niego korzystać młodzi Czytelnicy oraz  rodzice, którzy przyszli do nas z "maluchami". Pociechy mają możliwość spędzić czas na zabawie w Kąciku Malucha, podczas gdy dorośli szukają interesujących woluminów.
Zabawki w większości są pozyskiwane jako darowizna Czytelników. Składamy im serdeczne podziękowania za hojność i wsparcie.

 


Biblioteka to nie tylko martwy zbiór książek, z których w sposób mechaniczny korzystają czytelnicy, biblioteka to żywa instytucja, która może w sposób bardzo efektywny wpływać na rozwój osobowości ludzi ...

Pogoda

Mapka pogody

Pomocnik


Kalendarz okazjonalny


"Wieści Gminne"
- najnowszy numer 75/1/2019,
terminy, archiwum

Wieści Gminne