Dzisiaj jest 25.11.2017, sobota;
GCBK nieczynne

Sprawdzone przepisy

•   Nauka gry na instrumentach muzycznych
  •   Gminne Spotkanie Seniorów w Pulszach
  •   Dożynki Parafialno - Gminne w Wyszkach
  •   Warsztaty w Filii GCBK w Strabli
  •   Gminny Dzień Rodziny w Topczewie
  •   Gminny Dzień Papieski w Wyszkach
  •   Wakacyjny sierpień w Wyszkach
  •   Akcja biblioteczna: Kiermasz Taniej Książki
  •   Seniorzy na wyjeździe do Kalnicy
  •   Konkurs fotograficzny: Moje wakacje

Ręcznik ludowy Ręcznik ludowy Ręcznik ludowy

"W 2017 r. Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku kontynuuje prace badawcze skupiające się na ręczniku ludowym Ziemi Bielskiej. Działania będą prowadzone w ramach projektu „Spotkajmy się na ławeczce. Badania terenowe ręcznika ludowego Ziemi Bielskiej” finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – priorytet Kultura Ludowa i tradycyjna 2017, skoncentrują się na pracy w terenie. W dniach od 14 do 22 lipca pracownicy Muzeum w Bielsku Podlaskim oraz studenci z Polski i Białorusi odwiedzą wsie w wymienionych gminach, gdzie będą poszukiwać ręczników ludowych w celu ich opisania i sfotografowania. Wszystkie osoby będą posiadały identyfikatory z imieniem, nazwiskiem i nazwą instytucji prowadzącej badania – Muzeum w Bielsku Podlaskim.

W związku z powyższym Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku zwraca się do mieszkańców gminy Boćki, Brańsk, Rudka i Wyszki o udostępnienie ręczników ludowych w celu ich sfotografowania i umieszczenia w przygotowywanej w ramach w/w projektu publikacji. Ręczniki zostaną opisane i sfotografowane na miejscu (w obecności właściciela). Ponadto prosimy o przygotowanie takich informacji, jak imię i nazwisko autorki/autora oraz przybliżonej daty wykonania ręczników.

Mamy nadzieję, że również dzięki Państwu nasze badania przyczynią się do przywrócenia pamięci tej pięknej, ale coraz rzadziej pielęgnowanej tradycji. Chcemy pokazać, jak ogromne dziedzictwo tkwi w ręczniku ludowym oraz jak wiele znaczeń i wzorów się w nim kryje. Efektem finalnym projektu będzie „Katalog ręczników ludowych gminy Boćki, Brańsk, Rudka i Wyszki” – kompletny zbiór ręczników, które zachowały się w wiejskich domach. W ramach projektu powstanie również wystawa planszowa promująca ręczniki ludowe i działania prowadzone przez bielskich muzealników na rzecz jego ochrony."

Alina Dębowska
Kierownik
Muzeum w Bielsku Podlaskim
Oddział Muzeum Podlaskiego
w Białymstoku

Do prac badawczych skupiających się na ręczniku ludowym Ziemi Bielskiej na terenie Gminy Wyszki włączyło się GCBK w Wyszkach w roku 2015.
Kontynuując powyższe działania zapraszam Państwa do udziału w niniejszej akcji. Jak również bardzo proszę o rozpropagowanie informacji w swoim środowisku, za co serdecznie dziękuję.

Henryk Zalewski
Dyrektor GCBK